Časté dotazy

Jsem cizinka s trvalým pobytem na území Středočeského kraje. Nemám občanský průkaz, ale trvalé bydliště ano – jak se mohu zúčastnit hlasování?

V takovém případě si prosím stáhněte formulář HLASOVACÍ LIST v sekci “ke stažení” a hlasujte dle uvedených instrukcí.

Co znamená, že projekt musí být veřejně prospěšný?

Každý navrhovaný projekt musí být nějakým způsobem přínosný pro širší okruh lidí, než je jen navrhovatel a jeho rodina. Projekt musí být přínosem alespoň pro část veřejnosti. Tedy například dětské hřiště je veřejně přínosné v tom směru, že poskytuje prostor pro trávení času rodinám s dětmi v blízkém okolí.

Je dobré přijít na veřejné setkání?

Určitě ano. Na veřejném setkání s navrhovateli projektů a zástupci Středočeského kraje získáte kompletní přehled o navrhovaných projektech ve vašem okolí. Zároveň budete mít jedinečnou možnost vyměnit si zkušenosti a informace k úpravě a doladění projektů a můžete spojit své síly s dalšími lidmi.

Jak zjistím celkové náklady projektu? Mohu se někde dozvědět, kolik co stojí?

Smyslem participativního rozpočtu je rovněž to, že se lidé začnou zajímat, kolik obec, město nebo kraj za své aktivity skutečně platí. Je tedy především na navrhovateli, aby se snažil zjistit náklady svého projektu. Zejména je dobré vyhledat informace na internetu nebo se obrátit na dotčenou instituci či některého z možných dodavatelů. Přitom je potřeba vzít v úvahu, že pro realizaci jsou ve veřejném sektoru kladeny daleko vyšší nároky než na soukromou osobu. Ve většině případů musí používat certifikované produkty a dodržovat předepsané normy.
Jestliže budete i tak potřebovat pomoci s určením celkových nákladů, obraťte se na koordinátorky.

Jaký je rozdíl mezi „líbí se mi“ a hlasováním?

Tlačítkem „líbí se mi“ může kdokoliv projevit podporu projektu ve fázi podávání projektů. Takto můžete podpořit neomezené množství projektů. Úřad bude posuzovat pouze projekty, které získají stanovený počet „líbí se mi“.
Ve finálovém hlasování, do kterého postoupí pouze proveditelné projekty, občané kraje rozhodnou, které z nich kraj zrealizuje.