LÁZNĚNÍ Autorský projekt je zaměřen na poskytování terapeutické podpory a pomoci jednotlivcům a rodinám formou níže uvedených terapeutických aktivit: – CELOSTNÍ INDIVIDUÁLNÍ A SKUPINOVÁ MUZIKOTERAPIE – TECHNIKA BAZÁLNÍ STIMULACE – AROMATERAPIE
LÁZNĚNÍ
Autorský projekt je zaměřen na poskytování
terapeutické podpory a pomoci jednotlivcům a rodinám
formou níže uvedených terapeutických aktivit:
– CELOSTNÍ INDIVIDUÁLNÍ A SKUPINOVÁ MUZIKOTERAPIE
– TECHNIKA BAZÁLNÍ STIMULACE
– AROMATERAPIE
Cílové skupiny projektu:
• klienti v domácí péči, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko z důvodu neléčitelné nemoci či těžkého zdravotního postižení a jejich rodinám, které o ně pečují
• klienti, zejména děti a senioři, pobývající ve zdravotnických zařízeních
či zařízeních poskytujících sociálních služby
• děti s poruchou autistického spektra (PAS), s mentálním či tělesným postižením a jejich rodinám, které o ně pečují
• klienti v péči psychologa trpící depresí či syndromem vyhoření
• pracovníci zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, sociální pracovníci, pedagogové v rámci prevence syndromu profesního vyhoření
Muzikoterapie
Muzikoterapie jako jedna z uměleckých terapií působí na člověka celostně; využívá hudby, ticha, rytmu, zvuků, tónu, zpěvu. Léčebnou metodou může být práce s hudbou formou hudební improvizace, tak i její poslouchání, vnímání či jiné kreativní zpracování pohybem či výtvarnou formou.
Muzikoterapie využívá verbální i neverbální techniky. Verbalizovat můžeme zpěvem, rytmizací slov, výkřiky i šeptem. Neverbálně pracujeme s hudbou, rytmem a zvuky. Části lidského těla rezonují s jednotlivými zvuky a tóny. Pomocí těchto tónů můžeme pracovat na uvolňování napětí v různých částech našeho těla či naopak na jejich stimulaci.
Zpěv a práce s dechem má velký vliv na další fyzické a psychické procesy.
Při muzikoterapii používáme s klienty různé druhy terapeutických hudebních nástrojů. Jedná se o melodické nástroje v pentatonickém ladění či nástroje vydávající přirozené harmonické tóny s léčebným efektem.
Hudba může působit relaxačně či stimulovat energii.
Melodie, rytmus a zvuk jsou prostředkem vzájemné komunikace a exprese vnitřních světů člověka…
Využití působení zvuku a hudby na člověka je, společně s dotekem, jedním z bazálních nástrojů terapeutické podpory.
“Hudba a rytmus nacházejí cestu k nejskrytějším místům duše.”
Platón
Bazální stimulace
Bazální stimulace® je koncept, který podporuje v nezákladnější (bazální) rovině lidské vnímání a komunikaci.
Každý člověk vnímá pomocí smyslů, smyslových orgánů, které vznikají a vyvíjejí se již v embryonální fázi a mají od narození až do smrti nenahraditelný význam. Díky smyslům tedy můžeme vnímat sebe sama a okolní svět.
Aby se dítě zdárně vyvíjelo po narození, je odkázáno na trvalý přísun podnětů. Ten je předpokladem vývoje diferencovaných mozkových struktur. Kognitivní vývoj si nelze představit bez prodělané zkušenosti s pohybem. Kognitivní vývoj zahrnuje vnímání, myšlení, pozornost, rozvoj řeči a také doprovodných emocionálních a sociálních procesů. Je tedy potřeba poskytnout a umožnit i dítěti s vrozeným postižením dostatek pohybových zkušeností. Totéž platí v ošetřovatelské péči ve vztahu k dospělým klientům. Mozek disponuje schopností uchovávat své životní návyky v paměťových dráhách ve více svých regionech a to mu dává šanci cílenou stimulací uložených vzpomínek znovu aktivovat jeho činnost.
Kontinuální stimulace smyslových orgánů dle konceptu Bazální stimulace® umožňuje vznik nových dendritických spojení v mozku a novou neuronální organizaci v jeho určitých regionech.
Tuto skutečnost lze využít v péči o postižené klienty, ale také o pacienty po traumatických či jiných postiženích mozku. Podpora vnímání spočívá v podpoře reprodukce paměťových stop z dřívějších vývojových fází. Předpokladem je poskytnutí dostatku adekvátních podnětů, aby mohlo dojít k budování neuronálních struktur. Podněty, které v péči poskytujeme musí být vhodně a individuálně strukturované. Péče dle principů Bazální stimulace® redukuje stres a podněcuje vlastní vývoj klienta.Techniky konceptu vyžadují kontinuální trénink a musí být především správně provedeny, abychom dosáhli terapeutického cíle. Proto mohou techniky aplikovat do péče jen absolventi certifikovaných kurzů Bazální stimulace®.
Aromaterapie
Aromaterapie je druh terapie, která užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem harmonizace mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.
Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní”. Je složena ze dvou slov: „aroma” – vůně a „terapie” – léčba.
„Aromaterapie je účinný způsob použití stoprocentně přírodních éterických olejů pro zlepšení zdraví, prevenci onemocnění a zmírnění psychosomatických obtíží. Inhalací se molekuly éterického oleje dostávají přes dýchací systém do krevního oběhu a vyvolávají fyzickou odezvu svými konkrétními účinky. Mohou stimulovat, posilovat či relaxovat, mohou podporovat krevní oběh či lymfatický systém a harmonizovat činnost tělesných funkcí. Pomocí čichového nervu se éterické oleje dostávají do limbického centra v mozku, kde vyvolávají odezvu na emoční úrovni. Mohou tedy přinášet pocity radosti, klidu, optimismu, uvolňují stres a emoční bloky, harmonizují stav mysli a duše.
Éterické oleje jsou vonné koncentrované výtažky z rostlin, získávají se tradičními metodami jako jsou destilace a lisování za studena, které uchovávají terapeutické vlastnosti rostliny. Různé části rostlin – květy, plody, kořeny, listy, kůry, dřevo – obsahují éterický olej a dávají nám tak nejúčinnější přírodní léčebné prostředky. Každý olej má své jedinečné vlastnosti, kterých se využívá pro specifické účely, některé vlastnosti jsou mnohým olejům společné – jsou antiseptické a většina z nich má silné protivirové a antibakteriální účinky. Některé oleje stimulují tělo, mysl či emoce, jiné naopak zklidňují.
Terapeutické aktivity projektu mohou využít především klienti, kteří jsou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu imobilní. Lektor bude v případě potřeby terapeutické aktivity realizovat přímo v domácím prostředí klientů.
V návaznosti na projekt „Pečovat a žít doma je normální“, který je orientován na podporu neformálních pečovatelů, tj. členů rodiny, kteří trvale pečují o svého blízkého v domácím prostředí, chceme těmto pečovatelům nabídnout využití terapeutických aktivit jako formu prevence sociální izolace a syndromu vyhoření.
Terapeutické aktivity budou též poskytovány potřebným klientům (zejména dětem a seniorům) pobývajícím ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb.