V rámci projektu vznikne prostor, kde budou moci využívat všichni občané, návštěvníci obce i občanské spolky (SDH, rybáři, chovatelé) působící v obci. Projekt je zaměřen na zkvalitnění života občanů, a to vybudováním důstojného a funkčního zázemí pro pořádání kulturních, sportovních i společenských aktivit. Vznikne místo pro možnost rodinných pikniků a táboráků, a to všechno v bezpečném a klidném prostoru plném zeleně. Dalším přínosem tohoto projektu vznik nové sportovní zastávky, odpočinkového místa a zázemí pro turisty a cyklisty v rámci Pojizerské cyklostezky.
V současné době je v obci Mečeříž pro občanské spolkové vyžití vybudováno komunitní centrum v prostorách bývalé hasičárny, které bylo hrazeno plně z rozpočtu obce. Tyto prostory jsou však vhodné zejména k využití v zimních měsících, není u nich prostor pro venkovní aktivity. Občané ani spolky tak nemají v létě kam pozvat své blízké nebo členy na schůzky ani kde pořádat akce pro veřejnost. Vše se řeší pouze provizorními stanovišti bez jakéhokoliv technického či hygienického zázemí.
Spolu s vzrůstajícím počtem obyvatel se zvyšují nároky na četnost a kvalitu zabezpečení společenského života v obci a především na zajištění volnočasových aktivit pro děti (rybářské závody, nocování pod širým nebem, cvičení v přírodě, pořádání příměstského tábora, příprava členů Sboru dobrovolných hasičů Mečeříž).
Členové SDH Mečeříž ve spolupráci s ostatními spolky působícími v obci a s podporou Obecního úřadu Mečeříž se rozhodli reagovat na nově vzniklou situaci tím, že svépomocí vybudují důstojné zázemí v prostoru u rybníka Na Hrádku, pro který v současné době obec nemá další využití a který se rozhodla pro tyto účely vymezit, to vše v souladu s územním plánem obce.
Realizací tohoto projektu dojde nejen k vybudování výše popsaných prostor a naplnění níže uvedených cílů. V místě, které nebylo nijak využité a bylo spíše přítěží než přínosem pro obec, dojde k revitalizaci veřejné zeleně a vytvoření plně přírodního zákoutí.
Projekt bude realizován plně za pomoci místních spolků a dobrovolníků.
Finance žádáme pouze na nákup potřebného materiálu a vybavení, všechny práce na vybudování prostoru budou prováděny občany obce bez nároku na náhradu mzdy formou brigád. Dojde tak zároveň k naplnění dalšího cíle, a to je aktivní zapojení občanů do komunitního života.
1) Zkvalitnění života občanů a zapojení do komunitního života
očekávaná změna: bude vybudováno důstojné, funkční a bezpečné zázemí pro pořádání kulturních, sportovních i společenských i rodinných aktivit občanů;
cílová skupina: všichni občané Mečeříže (k 12. 3. 2020 – 530 občanů)
2) Podpora komunitního života v obci
očekávaná změna: přírůstek členů jednotlivých spolků, vzájemné propojení činnosti jednotlivých spolků a upevnění jejich vzájemné komunikace a spolupráce;
cílová skupina: všichni občané Mečeříže
3) Zapojení občanů do veřejně prospěšných aktivit
očekávaná změna: občané budou mít možnost podílet se na vybudování, rozvoji, udržování a péči o nově vzniklý prostor
cílová skupina: všichni občané Mečeříže
4) Udržení místních tradic
očekávaná změna: dojde ke zvýšení počtu členů spolků v obci, které mají dlouholetou tradici, bude kde pořádat tradiční obecní akce, kterých se účastní nejen občané Mečeříže, ale také jejich příbuzní a přátelé
cílová skupina: všichni občané Mečeříže a sousedních obcí
5) Podpora rozvoje péče o mládež a vyplnění jejích volnočasových aktivit
očekávaná změna: vyplnění volnočasových aktivit mládeže, prevence a snížení ohrožení mládeže sociálně nežádoucími jevy
cílová skupina: mládež z Mečeříže a sousedních obcí, kdy v současné době má Mečeříž 46 dětí ve věku 5 – 15 let.
6) Revitalizace veřejné zeleně a vytvoření přírodního zákoutí u rybníka
očekávaná změna: vznikne udržovaný a především využívaný prostor, který však nezasáhne do přírodního rázu krajiny
cílová skupina: celospolečenský význam
7) Vznik sportovní a relaxační zastávky pro cyklisty a turisty
očekávaná změna: podpora cykloturistiky na Pojizerské cyklostezce
cílová skupina: celospolečenský význam