Předmětem projektu je výstavba venkovních učeben na pozemku v areálu Základní školy Bystřice, nedaleko Splavského rybníka. Pozemek je ve vlastnictví Města Bystřice a navržená stavba je v souladu s platným Územním plánem města Bystřice. Stavba venkovní učebny je řešena jako dřevostavba ve tvaru lodi. Venkovní učebny jsou bezbariérové. Součástí venkovních učeben je výsadba zeleně.
Venkovní učebna je řešena jako dřevěná terasa ve tvaru lodi. Stavba se skládá ze skladu, který se nachází uprostřed dispozice lodi a rozděluje loď na dvě části. Z obou stran k němu přiléhají dvě terasy určené pro výuku. Každá terasa má kapacitu 30 žáků. Kolem teras je zábradlí. Na obou protilehlých koncích ve špici je umístěno stupňovité sezení. Každá učebna je vybavena tabulí, stoly a židlemi. Centrální sloup symbolizuje stožár, na kterém je umístěna vlajka. Na hlavní nosník jsou umístěné markýzy pro odstínění, myšlené jako plachty lodi.
Cílem předkládaného projektu je zvýšit kvalitu vzdělávání v Základní škole Bystřice prostřednictvím vybudování venkovní učebny nejen přírodovědných předmětů spojené s aktivitami: výstavba nové moderní venkovní učebny s přístupovou cestou nejen pro výuku fyziky a přírodopisu, umožňující práci v terénu a provádění dlouhodobých pokusů. Dalším cílem je posunout kvalitu výuky do stavu, který bude splňovat požadavky na moderní výukové zázemí s důrazem na možnost praktického zapojení žáků. V rámci výstavby venkovní učebny přírodních věd budou žákům zprostředkovány nejen teoretické znalosti, ale také praktické zkušenosti, protože mohou mj. provádět sledování, pokusy a měření přímo v terénu. V neposlední řadě je to výuka ve venkovním prostředí na čerstvém vzduchu.
Projekt venkovních učeben je určen pro všechny ročníky Základní školy a Mateřské školy v Bystřici.
Město Bystřice má 4422 obyvatel. Místní ZŠ navštěvuje 365 žáků, rozdělených do 17 tříd a MŠ 135 dětí. Pro mimoškolní aktivity bude možné učebny využít v rámci Školní družiny, ve které během dne zůstává 109 žáků. Po vyučování se schází také Školní klub s 25 členy.
Investice do zkvalitnění výuky a vzdělávání našich dětí je ve veřejném zájmu všeobecně. Děti, které vychováváme a vedeme určitým směrem, jsou naše budoucnost. Zpestření výuky a propojení s enviromentální výchovou je přínosem nejen pro děti samotné, ale i učitele, rodiče aj. Děti se v rámci výuky mají možnost prakticky zapojit a získávat nejen teoretické znalosti, ale také praktické zkušenosti díky sledováním, pokusům a zapojení se přímo v terénu. V neposlední řadě venkovní učebny poskytnou možnost žákům více pobytu během dne venku, na čerstvém vzduchu.